מיני הפרפרים בבת-ים

פרפרי בת-ים

 

בסקר שבוצע עבור עיריית בת-ים בקיץ 2009 נמצאו 15 מיני פרפרים. להערכת המומחים לאחר הערכות באמצעות גינון מתאים ניתן להביא עוד כ-15 מיני פרפרים נוספים.

 

אלו הם חלק מהפרפרים שנצפו בסקר:

 

 

לבנין הרכפה ולבנין הצנון: זחליהם של מינים אלו מתפתחים על צמחים רבים ממשפחת המצליבים אך בעיקר על דו-פרק חופי. צמח בשרני זה פורח בגוני סגול-לבן ברוב חודשי השנה ומהווה גם מקור צוף חשוב לכלל אוכלוסיית הפרפרים המקומית.  צמח זה, שאינו זקוק כלל להשקיה, לא זכה עד עתה לתשומת הלב הראויה, אולם סקר הפרפרים של דובי בנימיני הופך אותו למעשה לצמח גנני מעולה שיופיע מעתה בגינות בת-ים.

      

לבנין הצנון. צילום:דובי בינימיני           לבנין הרכפה. צילום: דובי בינימיני

 

לימונית האשחר: זכרי הלימונית בצבעם הצהוב-חלמוני מרהיבים ביופיים, אולם נוכחותם בעיר עד כה הייתה מזערית. מעתה, כשנרחיב את שתילת הפונדקאי (צמח המזון של הזחלים) העיקרי –  אשחר רחב-עלים, יתפשטו פרפרי הלימונית בעיר לשמחת התושבים.

 

לימונית האשחר. צילום:דובי בינימיני

 

נימפית החורשף: מין נודד הנצפה ברחבי העיר לעיתים קרובות על פרחי הלנטנה, אולם עד כה הנימפית הייתה בחזקת עוברת-אורך. מעתה נשתול גם את פונדקאיה, כך שנצפה בה לאורך רב חדשי השנה ולא רק בתקופת הנדידה. הצמחים האהובים עליה: כתלית יהודה, מיני סרפד, מיני חלמית ומעוג ("חוביזה"), חוטמית ומיני מורכבים (חושף, קרדה, דרדר).

 

נימפית החורשף. צילום: אופיר תומר

 

נימפית הסרפד: פרפר יפהפה זה בגוני שחור-קטיפה, אדום ולבן ידוע גם השמו האנגלי "האדמירל האדום" הגיע למרבה הפלא גם לגני בת-ים. נראה את נימפית זאת בעיקר בסתיו ובאביב בתקופת נדידתה. עד עתה הסתפקה בפונדקאים בודדים שמצאה בעיר בדמות כתלית יהודה ומיני סרפד. אנו מקווים להרחיב את שטחי הכתלית ולתת לפרפר הזדמנות להתפשט ברחבי העיר.

 

 

נימפית הסרפד. צילום:דובי בינימיני

 

 

כחליל האספסת: למרות שמו, זחליו של מין זה מתפתחים  בבת-ים בעיקר על עפרית הכף – שיח תכול פרחים הנפוץ מאוד בגינון העירוני ועקב כך הפך הכחליל למין הפרפר הנפוץ ביותר בבת-ים. לאורך החוף צומחים אספסת הים ואספסת החוף וכן הלוטוס המכסיף שהם הפונדקאים הטבעיים  המקוריים של מין פרפר זה.  על האספסת והלוטוס מתרבה גם לבנין התלתן, פרפר בצבעי שחור-צהוב אשר פרטים בודדים ממנו נצפה לעיתים קרובות לאורך החוף.

                     

כחליל האספסת. צילום :ערן בינימיני              לבנין התלתלן . צילום: ערן בינימיני

 

כחליל האפון: מין נפוץ זה מתרבה על צמחים רבים ממשפחת הפרפרניים. במיוחד אהובים עליו מיני צמחים רב-שנתיים בעלי פריחה שופעת כגון עצי המכנף הנאה והלבלב המצוי, שהינו צמח מטפס. למרבית פונדקאיו של פרפר זה עונת פריחה קצרה, לכן הפרפר "מדלג" ממין צמח אחד שסיים לפרוח, למין צמח אחר הנמצא בפריחה וכך הוא מצליח להעמיד דורות חדשים לאורך רב חדשי השנה.

כחליל האפון צילום:דובי בינימיני

 

 

לבנין הכרוב – מין המעופף כל חדשי השנה. מיעוט הפרטים שנצפו בעיר מעידים על מחסור בפונדקאים מתאים – מיני מצליבים ומיני צלפים.

 

לבנין הצלף – נודד טרופי החודר לישראל מהמזרח ונצפה שנה אחר שנה מהקיץ עד לירידת הטמפרטורות בסתיו. מתרבה על מיני צלף.

 

לבנין משויש - נודד טרופי החודר לישראל מאפריקה. למין זה מחזורי נדידה בלתי-סדירים; יש שהוא נצפה שנה אחר שנה, ויש שנעלם לשנים מספר. מתרבה על מיני צלף.

 

לבנין הכאסיה - נודד טרופי החודר לישראל מאפריקה. למין זה מחזורי נדידה בלתי-סדירים; יש שהוא נצפה שנה אחר שנה, ויש שנעלם לשנים מספר. מתרבה על מיני כאסיה.

 

סטירית קטנה – מעופפת בחודשי הקיץ. הפונדקאים הם מיני דגניים שונים כגון יבלית ושיבולת-שועל.

 

כחליל החומעה – פרפר קטן ואדמוני, נפגוש אותו לאורך האביב והקיץ בעיקר בשטחי הבר וגם בגינות בהם גדלים פונדקאיו – מיני ארכובית.

 

כחליל הקוטב – פרפר קטן שלעיתים קרובות כמעט ולא שמים לב אליו, אך מי שיטרח להתבונן יראה פרפרים קטנים, הזכרים בגוון כחול והנקבות בגוון חום המעופפים בעיר בחודשי האביב והקיץ במקומות בהם גדלים פונדקאיהם – מיני ארכובית וקוטב.