בת ים לוגו
שירות ומידע לתושב > שירותי דת ומסורת

המועצה הדתית

 
 

כל עניני הדת בעיר (כשרות,רישום נישואין,טהרת המשפחה, הפעלת מקוה טהרה, עירובין וקשר עם בתי הכנסת) מנוהלים בהדרכתם ופיקוחם של הרבנים הראשיים בבת-ים: הרה"ג יוסף בר-שלום שליט"א והרה"ג שאול יוסף וינגרטן, ובידם נתונה המרות  לפסיקת הלכות בעיר.

  רבני השכונות שותפים לפעילות ההלכתית בעיר,מעבירים שעורי תורה בקהילה,נמצאים בקשר עם הציבור באירועים ציבוריים ואירועים פרטיים, עונים ומייעצים לכל תושב שמבקש הצעה, הכוונה או סיוע בכל תחומי החיים.

 

הממונה על המועצה הדתית אחראי בתוקף תפקידו על ניהול המועצה הדתית ותפקודה השוטף, ניהול תקין של תקציב המועצה, הפעלת השירותים הדתיים לרווחת כל תושבי העיר בשיתוף מלא של עובדי המועצה הדתית שמבצעים תפקידום במסירות ונאמנות למרות שבשנים שעברו לא קיבלו את משכורת ועד היה חייבים להם סכומים נכבדים ועל כך הם ראויים לשבח ולברכת "ישר כח".

 

במועצה הדתית פועלות מחלקות שונות: מחלקת כשרות, מחלקת נישואין וטהרת המשפחה, מקווה טהרה ,ומחלקת עירובין.

 

מחלקת כשרות

מחלקת כשרות אחראית לניפוק תעודות כשרות ל מסעדות, אטליזים, מאפיות, פיצריות, קונדיטוריות חנויות ירקות ,חנויות דגים, בתי מלון ,בתי אבות ומפעלי מזון שונים.

תעודת כשרות מונפקת רק לאחר שהמקום עומד ועונה על דרישות ההלכה בהנהגות הכשרות.. בכל מקום שמקבל תעודת כשרות יש משגיח כשרות שמופעל ע"י בעל העסק כאשר מנהל המחלקה ומפקחי הכשרות  בודקים את התפעול השוטף של המשגיח ושל העסק.

 

מחלקת נישואין וטהרת המשפחה

מנהל המחלקה והעובדים  אחראים לרישום בני הזוג המבקשים  להנשא. רבנים רושמי הנישואין  מראיינים את בני הזוג ומבררים את מוצאם ומצבם המשפחתי, כדי לוודא את כשרות הנישואין מבחינת ההלכה.

המחלקה מטפלת בהליכי הרישום לפתיחת תיק הנישואין, פרסום בעיתונות,גבית אגרה,

בני הזוג מתאמים את יום הנישואין עם מדריכת כלות, הכלה זוכה להדרכה בעניני טהרת המשפחה.

מחלקת הנישואין מנפיקה כתובה ומשבצת רב מוסמך לערוך חופה וקידושין  בתיאום עם בני הזוג.

לאחר החתונה מנפיקה המחלקה תעודת נישואין (לאחר החופה יש להביא למחלקה העתק כתובה ואישור טבילה במקווה) ושומרת העתק כתובה ותעודת נישואין בארכיון.

 

תושב/ת בת-ים שרוצה לבצע את רישום הנישואין בעיר  בה גר בן/בת הזוג.זכאי לקבל תעודות רווקות או פנוי. 

הסבר על תהליך הרשום והמסמכים הדרושים ראה בדף "מידע על סדרי הרישום לנישואין".

 

מקווה טהרה

המועצה הדתית מפעילה מקוה טהרה ברמת יוסף ופועלת לפתיחת מקוה נוסף ברחוב הלפר. יש מקוואות נוספת בעיר שמופעלות ע"י בתי כנסת.

המקוואות לנשים  פתוחות בכל ערב משקיעת החמה עד השעה 22:30, ובערבי שבת וחג מזמן הדלקת נרות למשך שעה.

 

עירובין

כדי לאפשר טילטול בשבת ברחבי העיר קיים פיקוח קבוע של רב שכונה ומפקח עירובין על תקינות העירוב סביב בת-ים